69-åringen fra Hardbakke i Sogn og Fjordane hadde godt syn lenge, men har den senere tiden vært plaget med grå stær. Diagnosen fikk han tidligere i vinter, men selv mener han at sykdommen kan ha vært der i opptil fire-fem år, og så forverret seg gradvis. I fjor sommer fikk han lesebriller, og da diagnosen ble stilt i vinter, ble det snakk om at han trengte operasjon for å bli kvitt plagen.
Leste fra Legedom
Håkon møtte opp på Alternativmessen i Bergen for å få forbønn av Svein-Magne Pedersen. Evangelisten la hendene på øynene hans og ba om at den grå stæren skulle forsvinne, og da han åpnet øynene igjen, var synet blitt klart og tydelig.
Han tok opp et eksemplar av bladet Legedom, og testet øynene ved å lese artikler med liten skrift. Det gikk helt fint. Og ikke bare overskriftene. Han leste hele tekster.
Siden har ikke Håkon hatt bruk for lesebrillene, forteller han to uker senere.
– Nå skal det svært liten skrift til for at jeg ikke skal kunne lese den, sier han.
La bort krykkene
Håkon har også blitt helbredet en gang tidligere gjennom forbønn av Svein-Magne. 25. februar 2006 kom han med krykker til et helbredelsesseminar i Bergen. Da hadde han hatt problemer med beina i syv år, etter at han falt ned flere meter på jobb som sveiser ved Ankerløkken Verft i Florø. Som følge av arbeidsulykken fikk han operert inn protese i begge knærne. Han forsøkte å trene seg opp, men smertene i beina forsvant ikke, og han klarte ikke å bli kvitt krykkene ved egen hjelp.
Etter at han fikk forbønn, forsvant smertene momentant, og til jubel fra seminardeltakerne kunne han gå frem og tilbake problemfritt uten krykker. Da han kom hjem, la han bort krykkene, og han går og går, den dag i dag.